Start Wydawnictwa Leksykon


Leksykon
Leksykon sołectw gminy Szadek PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
środa, 06 października 2010 11:41

Region szadkowski od wielu lat jest przedmiotem zainteresowań- tak w sferze naukowej, jak i dydaktycznej, Ośrodka Badawczego Europejskiej Polityki Przestrzennej i Rozwoju Lokalnego oraz Katedry Zagospodarowania Środowiska i Polityki Przestrzennej Uniwersytetu Łódzkiego. Kilka lat temu podjęliśmy decyzję o powierzeniu studentom przygotowywującym prace licencjackie na kierunku geograficznym opracowanie monografii wszystkich sołectw wchodzących w skład gminy Szadek. W ten sposób podstawowe jednostki zostały szczegółowo opisane w oparciu o przeprowadzone w terenie badania. Dodatkowe informacje pozyskaliśmy w trakcie ćwiczeń terenowych studentów UŁ, a także z Narodowego Spisu Powszechnego 2002 i dokumentów pozostających w dyspozycji urzędu miejsko- gminnego.

Zebrane bogate materiały źródłowe i literatura przedmiotu pozwoliły zespołowi autorskiemu na przygotowanie zwięzłych, mających monograficzny charakter, tekstów dla poszczególnych sołectw. Każde sołectwo zostało opisane według jednolitego schematu, na który składa się opis położenia geograficznego i warunków naturalnych, rys historyczny, a także charakterystyka zagadnień ludnościowych, użytkowania ziemi, zabudowy, infrastruktury technicznej oraz gospodarki. Tekstom towarzyszą mapki, na których zaznaczono najważniejsze elementy zagospodarowania.

Należy podkreślić, iż przygotowanie leksykonu było możliwe tak dzięki wysiłkowi całego zespołu autorskiego i studentów, jak i wsparciu udzielonemu przez władze samorządowe Szadku. Mamy nadzieję, że publikacja ta spotka się z życzliwym odbiorem czytelników i będzie dobrze służyć wszystkim członkom społecznosci lokalnej, którzy są zainteresowani poznaniem swojej ,,małej ojczyzny''. Pragniemy również, aby Leksykon sołectw gminy Szadek spełnił swoją rolę w promocji regionu, jego walorów środowiskowych i społeczno- ekonomicznych, stanowiąc źródło informacji dla tych, którzy chcieliby rozwijać kontakty, podjąć działalność gospodarczą lub choćby spędzić urlop na tym terenie.

 

Tadeusz Marszał

 

 

 

 

 

 

 

Poprawiony: środa, 13 października 2010 14:28
 


Reklama
Reklama

Dzisiaj jest: Sobota
21 Kwietnia 2018
Imieniny obchodzą
Addar, Anzelm, Bartosz, Drogomił,
Feliks, Irydion, Konrad, Konrada, Selma

Do końca roku zostało 255 dni.
Zodiak: Byk