Informacja o zbiórce PDF Drukuj Email
poniedziałek, 06 listopada 2017 09:41

Towarzystwo Przyjaciół Szadku zaprasza wszystkich w dniu 11.11.2017 r.,w godz. 9.00-18.00 do udziału w zbiórce pieniężnej na renowację pomnika nagrobnego Jerzego Karola Kurnatowskiego, znajdującego się na cmentarzu ewangelickim w Szadku.

Jerzy Karol Kurnatowski urodził się w Woli Krokockiej w 1847 r.  Był prawnikiem i publicystą, działaczem społeczności ewangelickiej, został dwukrotnie odznaczony Krzyżem Walecznych, francuską Legią Honorową i czechosłowackim Orderem Białego Lwa.  Zmarł w 1934 r i został pochowany na cmentarzu ewangelickim w Szadku. Ratowanie tego pomnika wymaga szybkich działań, gdyż w chwili obecnej pomnik, zrujnowany i ograbiony, jest bliski całkowitego zawalenia.

Wierzymy, że dla społeczności miasta i regionu szadkowskiego zachowanie ciągłości kulturowej to sprawa istotnej wagi, oraz że wszystkim leży na sercu zachowanie tego co cenne z naszego dziedzictwa kulturowego.

Zachęcamy więc do przybycia oraz wzięcia czynnego udziału w zbiórce.

Zbiórka ma nr. 2016/3444/OR - osoby zbierające będę posiadały puszki oznaczone tym numerem.

Bibliografia:
Biuletyn Szadkowski, tom 10, pod red. Tadeusza Marszała, wyd. 2010 r